BTOS BİLİŞİM 2014 YILI BİLİŞİM İNSAN KAYNAKLARI RAPORU

İnsan Kaynakları Danışmanlığında Bilişim sektörü pozisyonlarında hizmeti veren BTOS Bilişim Danışmanlık 2014 Yılı Bilişim İnsan Kaynakları Raporunu sunar.

 EN ÇOK TALEP EDİLEN POZİSYONLAR
btos-pozisyon
2014 Yılında bilişim şirketlerinin en çok Back-End Yazılım Uzmanlarına (C#, Java, PHP v.s.), hemen arkasından da Teknoloji Satış Pazarlama Uzmanlarına ihtiyaç duydukları görülmektedir. Grafikten de anlaşılacağı üzere, bir projenin geliştirilmesinin yanında satış ve destek faaliyetlerinin de bir o kadar önemli olduğu görülmektedir.

EN ÇOK TALEP EDİLEN TEKNOLOJİLER

btos-teknoloji
Şirketlerin geliştirmekte oldukları projelerin büyük çoğunluğunu web tabanlı projeler oluşturduğu görülmektedir. Bu projelerde tercih edilen teknolojiler ise şirkete ve projeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Küçük ve orta ölçekli projelerde ASP.NET (C#) veya PHP (Laravel/Zend/Codeİgniter) tercih edilirken, büyük ve kurumsal çözümlerin vazgeçilmez tercihi her zamanki gibi Java olmaktadır. Web projelerinin vazgeçilmezlerinden HTML/CSS/JavaScript ise ilk 3’e girmektedir. CSS ve Javascript kütüphanelerinden en çok arananlar ise Bootstrap, Backbone, AngularJS ve tabi ki JQuery oldu.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ MAAŞ ARALIKLARI

btos-maaş-e1419350710605
Bilişim sektörü maaş aralıkları tablosu İstanbul piyasası baz alınarak hazırlanmış olup, illere göre ciddi değişkenlikler arz edebilir.

Mobil Yazılım konusunda da Android ve iOS geliştiricileri aynı oranda talep görse de, maaş aralıklarına bakıldığında iOS geliştiriciler biraz daha şanslı.

Deneyimsiz adayların, ilk işlerini daha kolay bulabilme konusunda C# (ASP.NET),  PHP ve PL/SQL alanında biraz daha şanslılar demek mümkün.

On yıl ve üzeri tecrübesi olan arkadaşların ise beklentilerini karşılayabilecek yeni fırsatlar bulma ihtimali ise oldukça zorlaşmaya devam ediyor.

BİLİŞİMCİ ADAYLARIN SEKTÖR TERCİHLERİ

btos-sektör
Bilişim sektöründe çalışan adaylarımızın aslında basit kriterleri olduğu söylenebilir. Bunların başında düzenli maaş ve ilgi duydukları alandaki projelerde çalışmak gelmektedir.

Neden BTOS Bilişim İ.K. Danışmanlık?

·         Bilişim ve yönetici pozisyonları alanında uzman kadro

·         Seçme ve değerlendirmede çevik yaklaşım

·         Bilişimci adaylarla ön teknik mülakat yapan tek danışmanlık firması

·         Pozisyona ve şirketinize özel mülakat teknikleri

·         CV’lerle birlikte aday değerlendirme formu

·         En az %70 uyumlu olduğunu düşündüğümüz adaylardan oluşan kısa liste
Yetenek avcılığı için yetenek kaşifi olmak gerekir. Yanlış bir işe alım, şirketlere yüksek maliyetler getirir. BTOS Bilişim ile çalışmak sizi iş yükünden kurtarır, maliyet ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.