Başvurduğunuz ilanlara neden dönüş yapılmaz?

Bilişim, Yazılım sektöründe yapmış olduğunuz iş başvurularına neden geri dönüş yapılmadığının sebeplerini özetlemeye çalışalım

Şüphesiz ki iş başvurularına geri dönüş alamayan profillerin başında yeni mezun veya iş tecrübesi yetersiz olan arkadaşlardır. Bu arkadaşlara ilk tavsiyemiz şayet hala okumamışlar ise “Yeni Mezun Bilişimci / Yazılımcı / Programcı Nasıl İş Bulur?” yazımızı ve “Etkili CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır?” yazımızı okumalarını tavsiye ettikten sonra madde madde konumuzu özetleyelim.

İş Başvurunuza Neden Geri Dönüş Yapılmaz?

İş Başvurunuza Neden Geri Dönüş Yapılmaz?

Başvurduğunuz ilanlara neden dönüş yapılmaz?

1- İlandaki olmazsa olmaz şartlardan herhangi bir veya birkaçını karşılamıyorsunuzdur.

Diyelim ki ilanda “4 yıllık Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliğinden mezun olmak” diye ve/veya “En az 3 yıllık tecrübe” bir şart var. Siz bunları karşılamıyorsanız size geri dönüş yapılmaması doğaldır.
Burada şunu belirtmekte fayda var, diyelim ki 4 yıllık mezunsunuz ama 2 yıllık tecrübeniz var ve diğer şartları fazlasıyla karşılıyorsunuz. BAŞVURUN.

2- Temel şartları karşılamanıza rağmen CV’niz gerçekten bomboş ise.

Yazımızın başında belirttiğimiz “Etkili CV Nasıl hazırlanır” makalemizi boşuna yazmadık. CV’sizin kendinizi ilk ifade ediş şeklinizdir. Özen göstermeniz büyük önem arz eder. “İş aramayı veya şirkete başvuruyu bile ciddiye almamış birisi, nasıl ciddi ve özenli iş yapabilir ki?” diye düşündürmeyin kimseyi.

3- Adayın o iş veya şirket açısından ciddi bir uygunsuzluğu varsa.

Bu madde aslında göreceli ve çok ihtimalli. Örneğin şirket Pendik’te ama aday Beylikdüzü’nde oturuyor. Önyazı yazdıysa bile “Gerektiğinde yakın lokasyona taşınabilirim” dememiş ise büyük ölçüde geri dönülmez.
İşte bu ve benzeri elenme ihtimallerine karşı önyazının ne kadar önemli olduğunu önceki makalelerimizde de belirtmiştik, şimdi de yineliyoruz.

4- Aynı şirketin birden fazla ve kısmen alakasız pozisyonlarına başvurduysanız.

Bu sizin “ne iş olsa yaparım abi” modunda olduğunuz algısı oluşturur. Gerçekten öyle olsa bile CV’nizle yani eğitim ve tecrübelerinizle örtüşen ilanlara başvurun. Kendinizi o şirketin Yöneticisi veya İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak düşünün. Siz olsanız o başvuruyu değerlendirmeye alır mısınız?

5- Aslında öyle bir işe alım yok. Yani ilan düzmece!

Şaşırmayın. Kariyer sitelerinde yayınlanan iş ilanlarının (bence) %40’ından fazlası fake. Yani sahte ilanlar. Peki ama neden? En öncelikli sebepleri şunlar:
– Sahte ilanı yayınlayan firmanın marka bilinirliğini korumak veya yükseltmek amacıdır.
– İlan sahibi firma müşterilerine veya rakiplerine “Bakın işte, biz böyle arkadaşlarla çalışıyoruz” demek. İşte tam da bu noktada sizin de çok sık karşınıza çıkan “Superman” ilanlarının nedeni de anlaşılmış oluyor.

6- Başvurunuzu değerlendiren İK’cının veya Yönetici’nin yetkin olmaması.

Bilişim sektöründe işe alımla ilgilenen arkadaşların büyük bir kısmı üzülerek söylemeliyim ki teknik konulara hakim olamadıkları için, doğru CV tarama ve değerlendirme yapamamaktadırlar. Dolayısıyla üzülmeyin. Zaten bu yapıdaki bir firmada uzun soluklu çalışmanız çok da mümkün değil.

7- Farklı şehirden gelen başvurular.

İş ilanı İstanbul için ama siz Konya’dasınız. Başvurmayın demiyorum, başvurun. Ama hobi için değil! Gerçekten o işte çalışmak istiyorsanız başvurun. ANCAK, kesinlikle önyazınızda (eğer öyleyse tabi) “İstanbul’a mülakata gelebilirim, işe alındığım taktirde kalacak yer sıkıntım yok, öncesinde dilerseniz Skype’ta video görüşmesi yapabilirim….” gibi sizi değerlendirmeye almalarını sağlayacak hususları belirtiniz.

SONUÇ

Başvurduğunuz ilanlara neden geri dönüş yapılmadığının temel sebeplerininden bahsetmeye çalıştık. İş arama sürecinin ne kadar sancılı ve sıkıntılı olduğunu çok iyi biliyoruz. İş ilanlarına bakarken lütfen yukarıda sıraladığımız maddeleri hatırlayın. Çok ilana başvurmak olmasın amacınız. Doğru ve gerçekten size uygun ilanlara bu kriterleri göz önüne alarak başvurun. İlanlara başvurmayı sadece “Başvur” butonuna basmak olarak düşünmeyin. İş aramanın ciddi bir İŞ olduğunu her daim hatırlayın.

Başarılar…

Savaş Doğan