Bilişim Sektöründe İnsan Kaynağının Önemi

Üniversitelerimizin bir çoğunda bilişim ve yazılımla ilgili bir çok bölüm bulunmaktadır. Bunun yanında özel bilişim eğitimleri veren kurumlarımız da faaliyet göstermektedir. Buna rağmen her yıl bu okullardan veya kurslardan mezun olanlar, özel sektörün ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

Yukarıdaki “Yetersizlik” kelimesi mezun ya da kursiyer sayısı olarak değil, özel sektörde işe başlamaları durumunda bilgi ve tecrübelerinin yetersiz kalmasını kastediyorum. Bu yetersizliği oluşturan başlıca faktörler şunlardır :

  • Öğrencinin kendi ilgisizliği,
  • Eğitim Sistemi ve Öğretim Görevlilerinin son teknolojilere adapte olamaması,
  • Özel Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda gerektiği kadar proje deneyimlerinin verilmemesi.
  • Yazılımdan gerçekten anlamayan firma sahipleri ya da yöneticilerinin sanki lokanta işletiyormuşcasına davranışları.
  • İlanlarda ya da mülakatlarda adaylardan sanki tek başına işletim sistemi yazacakmışcasına isteklerde bulunmaları
  • Yazılım ve yazılım çalışanlarının halet-i ruhiyesinin farkına varamadan, mobbing derecesine kadar varan tutumları.
bilisim-insan-kaynagi

bilisim-insan-kaynagi

Peki çözüm nedir?

Aslında çözüm öğrencinin/adayın kendini olması gerektiği gibi yetiştirmesidir. Okul ya da kurslar size sadece temeli öğretip, fikir verebilir. Sonrası sizin azminize ve disiplinli çalışmanıza bağlıdır. Gerek Türkçe gerekse İngilizce kaynak internette ve basılı kitap şeklinde fazlasıyla mevcuttur.

Bununla beraber sosyal medyada bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan sakınmayan az da olsa sektörden uzman arkadaşları takibe alınız. Gerekirse onlarla direk iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Bol bol kod yazın, örnek projeler yapın. Bu sayede hem kendinize olan güveniniz artar, hem de CV’nize referans olabilecek örnek projeler koyabilirsiniz. Öğrendiğiniz her şeyi ama her şeyi hem kendinize arşiv olsun diye hem de başkalarına da faydanız olması bağlamında mutlaka kişisel blogunuza yazın. Yani blog tutun. Sosyal Medyada aktif olun. Unutmayın ki ileride iş başvurusu yapacağınız firma muhtemelen sizinle ilgili bilgiyi ilk olarak internetten bulmaya çalışacaktır.

Bilişim de gelecek var demekle gelecek olmaz! Biliyorum bu ülkede bir şeyleri düzeltmek çok zor. Ancak gerçekleri dile getirmek zor değil.
Kişisel banka hesaplarınızı düşünmek yerine, ülkeye ve topluma değer katmaya daha çok çaba gösterdiğimiz zaman bilişimde gelecek de var para da var.