İnsan Kaynağı yetkilileri Bilişimci / Yazılımcı Adaylarla Nasıl Mülakat Yapmalı?

Şirketinizin faaliyet alanı ne olursa olsun en az bir kaç tane bilişimci / yazılımcı çalışanın olduğu bu dönemde, şirketlerin insan kaynağı uzmanlarının bu adaylarla nasıl mülakat yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacağız.

1- Öncelikle bilişimcilerin diğer departmanlarda görev yapan çalışanlardan farklı bir olduklarını kabul etmekle başlamalısınız.

Sürekli teknolojiyle iç içe olan ve yenilikleri takip eden, hatta sanal alemde yaşayan bu kitleyi oldukları gibi kabul etmek ve anlamaya çalışmanız gerekmektedir. Şayet bu empatiyi kuramazsanız mülakatlarınız bir fiyasko ile sonuçlanabilir.

2- Aynı dili konuşmanız şart!

Dikkat buyurunuz, “şart” dedim. Olmalı ya da olsa iyi olur demedim. Çünkü bilişimciler özellikle de yazılım geliştiriciler eğer karşılarında aynı dili konuşmayan birini görürlerse onları ciddiye almazlar. Madalyonun diğer yüzü de şayet siz şirketinizin ihtiyacı olan bilişimci pozisyonu için gerekli yetkinlikleri en azından temel düzeyde bilmiyorsanız, CV taramasını bile yeterli doğrulukta yapamazsınız. O halde kendinizi bilişim konusunda yetiştirmeniz, gerekirse temel eğitimleri almanız gerekiyor.
“Bizim teknik sorumlu zaten 2. mülakatı yapıyor, ben insan kaynağı gözüyle bakarım” demeyin. Sizin doğru değerlendirme yapabilmeniz ve adayın size kendisini rahat ve doğru şekilde ifade edebilmesi buna bağlı.

NOT: Söz konusu temel bilişim eğitimlerini almak isteyen insan kaynakları yetkililerine, şirketimiz yardımcı olmaktadır. Lütfen iletişime geçiniz.

Mülakat Soruları

Yazılımcılarla Mülakat

3- Adayla ilgili ön araştırma yapın

Aslında bunu tüm pozisyonlar için yapmalısınız ama hepimiz biliyoruz ki zamanınız yok 🙂 Ancak bilişimci pozisyonları için mülakata çağırdığınız aday hakkında mutlaka internette araştırma yapın. Sosyal medya hesaplarına bakın. Mülakat esnasında uygun şekilde onunla alakalı araştırma yaptığınızı gösterin. Bu adayın sizi daha fazla ciddiye almasını sağlar.
“Nasıl yani? Zaten ciddiye almalı. Ben İK.cıyım!” diyen varsa bu egosunun sesidir. O egonun fazlası muhtemelen zaten karşınızdaki adayda var. Onun için ortamı germeyelim 🙂

4- Mülakat sorularınıza aman dikkat

Bilişimcilere mülakat esnasında diğer pozisyonlardaki adaylara sorduğunuz sorulardan farklı sorular sormalısınız. Bir yanlış soruya, bir de doğru soruya örnek verirsek;
“5 Yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” Sakın SORMAYIN!
“Takip ettiğiniz yerli ve yabancı bloglar / kişiler kimlerdir?” Mutlaka SORUN!
şeklinde onlara ve pozisyona özel soru setleri hazırlamalısınız.

5- Adayı çözmeniz gerekir

Evet mülakatın amacı zaten bu. Yani adaya sorular sorarak, sorularını cevaplayarak onu çözmek. Size ve pozisyona uygunluğunu değerlendirmek. Ancak bilişimci adaylarda bu her zaman çok da kolay olmayabilir. Bir çok bilişimci kendini sözle ifade etmekte ciddi şekilde zorlanabilir. Burada iş size düşüyor. Kendini doğru ifade edebilmesi için doğru sorular, doğru bir ortam ve mülakat havası oluşturmalısınız.

6- İşe alım süreçlerinizi hızlandırmalısınız

Şirketinizin diğer pozisyonlar için uyguladığı İK süreci ne olursa olsun size tavsiyem bilişimci pozisyonlarınız için bu süreyi hızlı tutmanız olacaktır. Mesela 1 hafta ile 10 gün içerisinde süreçleri tamamlayıp, adaya olumlu / olumsuz dönüş yapmanız. Süre uzarsa iyi bir yeteneği elinizden kaçırabilirsiniz. Çünkü emin olun yetenekli bir bilişimci / yazılımcı bir çok firma ile aynı anda görüşüyor ve bir kaç gün içinde işe başlayabilir.

7- İyi bir izlenim bırakmalısınız

İşi, hobisi hatta özel hayatının bir kısmı bile internette geçen bir profil var karşınızda. Şirketinizi ve muhtemelen sizi de araştırmış birisi. İK’cı olarak şirketinizi temsil ediyorsunuz. Bir muhesebeci adayın aklında kötü bir izlenim bıraksanız bunu muhtemelen 10 civarında kişiye söyler. Ama bir bilişimci adayın aklında kötü bir izlenim bırakırsanız bunu sosyal medyada paylaşma ihtimali oldukça fazla. Sizin ve daha da önemlisi şirketinizin imajı için mülakat sonunda iyi bir izlenim bırakmalısınız.

SONUÇ olarak, karşınızdaki profil oldukça zeki, interneti ve teknolojiyi sürekli kullanan, kendini ifade etmekte sıkıntı çekebilen, muhtemelen egosu yüksek (kendine güven noktasında) ve iş kaygısı en az seviyede olan birisi var. Bu durumları göz önüne alarak mülakata hazırlanmanızda fayda görüyoruz.

Başarılar.

Savaş DOĞAN