Son zamanlarda mantar gibi türeyen İnsan Kaynakları İşe Alım Simsarlarına aman dikkat!

Ülkemizde son dönemde kendine İ.K. Uzmanı, İşe Alım Danışmanı (Recruitment Consultant), Yetenek Avcısı (Talent Hunter), Beyin Avcısı (HeadHunter) gibi unvanlar yapıştıran ancak bu işi gayri resmi yapanlar arttı.

Öncelikle bilmemiz gereken yasalardan bahsedelim. Türkiye’de iş ve işçi bulma aracılığını sadece İŞKUR ve İŞKUR’dan belge ile izin almış Tüzel Kişiler (Şirketler) yapabilir. Alınan bu belge ile ilgili şirket “Özel İstihdam Bürosu” olarak nitelendirilir. Firmanın web sitesinde şöyle bir ibare olmak zorundadır.

Mesela bizim (BTOS Bilişim Danışmanlığın) İ.K. Çözüm Ortağımız, İstanbul Özel İstihdam Büroları Derneği Başkanı da olan Vural Şeker Bey’in Özel İstihdam Bürosu Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti.’dir.

İşte Damla Danışmanlığın izin belge numarası.

“Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19.04.2015 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle özel istihdam bürosu olarak faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.” iskur-logo

Burada üç nokta önemlidir.
1- “19.04.2015 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle” Tarih ve belge no mutlaka yazılmalı. Bunun doğruluğunu İŞKUR’un Sitesinden teyit edebilirsiniz.

2- “4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince, iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.” İş arayan kişilerden HİÇ BİR kılıf adı altında para veya menfaat talep edilmesi kesinlikle kanunen YASAKTIR!

Her iki maddeye de aykırı hareket edenler ile ilgili çok ciddi para cezaları uygulanır.

3- İŞKUR Özel İstihdam Bürosu Logosu.

İŞKUR Özel İstihdam Bürosu Logosu

İŞKUR Özel İstihdam Bürosu Logosu

Tekrar etmekte fayda var. İş ve işçi bulmaya aracılık yapmak, kanunen devletin tekelindedir. Bu alanda sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olan İŞKUR (İş ve İşçi Bulma Kurumu) ve onun izin verdiği Özel İstihdam Büroları faaliyet gösterebilir.

Son zamanlarda bazı kişiler bunu kendi kafalarına estiği gibi meslek edindiklerini sıkça duyar olduk. İŞKUR Belgesi (izni) olmadan, hiç bir mali yükümlülüğe (vergi, işe yerleştirme beyannamesi v.s.) girmeden iş ve işçi bulmaya aracılık yapıyorlar. Üstelik bununla da yetinmeyip ikinci bir kanun maddesini çiğneyerek, iş arayandan para istiyorlar. Bu genelde “ilk maaşı”na el koymak suretiyle olduğunun duyumlarını alıyoruz.
Bu şekilde hakkı ve yetkisi olmadan size iş bulmayı vaat eden ve / veya sizden para / menfaat talep edenleri mutlaka bölgenizdeki İŞKUR’a ya da Özel İstihdam Büroları Derneklerine şikayet edin.

Bu sizin muhtemelen ilerde mağdur olmanızın önüne geçecektir. Umut tacirliği yaparak, haksız kazanç elde etmeye çalışan bu insan kaynakları simsarlarına prim vermeyin.

Tabi bu simsarlara iş veren şirketlere de bir çift lafımız olmalı. ETME! Simsarlarla iş birliği etme. Bu suça çanak tutma.Sizin bu simsarlara, ancak kanun ile belirlenmiş firmalar dışında hiç kimsenin yapmasının yasal olmadığı bir işi veriyorsunuz. Üstelik faturasız. Bir daha düşünün…

Saygılarımızla…

Savaş Doğan
Vural Şeker

EK BİLGİ

24.02.2016 Tarihinde TBMM’inde kabul edilen “Özel İstihdam Büroları Yasası” na göre, yukarıda daha önce bahsettiğimiz cezaların kapsamı ve miktarı arttırılmıştır. İşte yeni yasadaki cezalar:

Tasarıda, Türkiye İş Kurumundan izin almadan iş ve işçi bulmaya aracılık yapanlara verilen cezalar da düzenleniyor. Buna göre, kurumdan izin almadan iş ve işçi bulmaya aracılık yapan kişilere 20 bin lira, tekrarı halinde 40 bin lira, bu kapsamda hizmet alan işverenlere 10 bin lira, kurumdan izin almamasına veya yetkisi iptal edilmesine rağmen geçici iş ilişkisi düzenleyen kişilere 50 bin lira, fiilin tekrarı halinde 100 bin lira, bu kapsamda hizmet alan işverenlere 20 bin lira, iş arayanlardan ücret alan veya menfaat sağlayan kişilere 20 bin lira, geçersiz anlaşmaların herhangi birini düzenleyen özel istihdam bürosu ve geçici işçi çalıştıran işverene ayrı ayrı 5 bin lira idari para cezası verilecek.