İnsan Kaynakları Danışmanlık Şirketlerini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnsan Kaynakları, şirketlerin her şeyidir. Doğru ve yetkin çalışanları bulmak ve onları konumlandırmak, bir şirket için hayati önem arz etmektedir.

Kendi imkanlarıyla ihtiyaç duydukları pozisyonları kapatmak için bazen İnsan Kaynakları Danışmanlık Şirketlerinden (Özel İstihdam Büroları) çözüm istemektedirler. Peki bu çözümü isterlerken nelere dikkat etmeleri gerekir?

İnsan Kaynakları Şirketleri Seçimi

İnsan Kaynakları Şirketleri Seçimi

1. İnsan Kaynakları Danışmanlık Şirketinin Özel İstihdam Bürosu Belgesi (İŞKUR İzni) var mı?

Bu konuda simsarlık yapan kişi ya da firmalara dikkat etmeniz gerektiğini şu yazımızda açıklamıştık. Özel İstihdam Bürosu Belgesi olmayan İnsan Kaynakları Şirketleri ile çalışmayınız.

2. Bir çok sektörde olduğu gibi danışmanlık şirketi de dikey uzmanlaşmış mı?

Günümüzde “ne iş olsa yaparım” mantığı ya da “hallederiz” tarzında yaklaşımlara artık itibar etmiyorsunuz değil mi? Kesinlikle. O zaman çözüm üretmesini beklediğiniz danışmanlık şirketinden de ihtiyaç duyduğunuz pozisyonlarda ne kadar uzmanlaştığını sorgulamanız en doğal hakkınız. Sizin ihtiyaç duyduğunuz ve istediğiniz nitelikte çalışma arkadaşlarını doğru seçip, yetkinliklerini kısmen de olsa ölçümleyebilen bir bilgi ve tecrübeye sahip olmaları gerekmiyor mu? Elbette gerekiyor. Aksi taktirde buldukları her CV’yi size gönderip, iş yapıyormuş gibi görünmekten başka bir fayda sağlayamayacaklardır.
Bu bağlamda gerekirse farklı pozisyonlar için, alanında dikey uzmanlaşmış birden fazla İK firmasıyla çalışmanız daha uygun olabilir. Örneğin Bilişim pozisyonları için ayrı, mavi yaka için ayrı bir İK firması ile.

3. Sizinle iletişimde sürekliliği sağlıyorlar mı ve süreçlerde ne kadar müdahil oluyorlar?

Anlaşma yapana kadar her şey güzel olur genelde. Peki ya sonrası? Süreçlerden sizi bilgilendiriyor mu? Size yönlendirdiği ve sizin de görüşmek istediğiniz adaylarla mülakat yapacağınızda eğer dilerseniz mülakata refakat ediyor mu? Aday mülakattan gittikten sonra görüşlerinizi karşılıklı olarak masaya yatırabiliyor musunuz? Ortak akıl ile en doğru kararı vermenize ne kadar yardımcı oluyor?

4. Benzeri bir çok yazıda “Ekibin Büyüklüğü” derler. Sizce büyüklüğü mü? Yetkinliği mi?

Seçeceğiniz İK Danışmanlık şirketi kaç kişilik? Bunun bir önemi var mı? Lokasyonu nerede? Konum önemli mi? Yoksa şirketin ve çalışanların yetkinliği ve şeffaflığı mı daha önemli? Bu ve benzeri soruları siz cevaplayacaksınız elbet. Biz sadece şu şekilde bir tavsiyede bulunalım, “İşi, ehline veriniz.”

5. Referansları sorgulayabilirsiniz.

İK Danışmanlık şirketinin daha önce benzeri pozisyonlarda çalıştıkları bir kaç şirketin adını alabilir ve araştırabilirsiniz. Ayrıca internetten İK Şirketi hakkında bilgi toplayabilirsiniz.
Size bir tiyo verelim 🙂 Çalışmayı düşündüğünüz şirketi sanki iş arayan bir adaymış gibi telefon ile arayın ve size yaklaşımlarını, tavırlarını ölçün. Bu size kulaktan dolma bilgilerden daha fazla fikir verecektir.

6. Hizmet Bedeli ve Sözleşme Şartları

Danışmanlık şirketleri genellikle müşterilerden ön ödeme veya kısa liste bedeli gibi ücretler talep etmektedir. Oysa ki insan kaynakları hizmeti, aday işe yerleşince tamamlanır. Ön ödeme yapılması durumunda, İK şirketinin olası bir rehavete kapılmasına ve dolayısıyla sürecin uzamasına neden olabilir. Oysa aday işe başladığı gün hizmet bedeli faturalandırılır ise, danışmanlık şirketi sürecin bir an önce tamamlanması için elinden geleni yapmak durumunda kalacak ve siz de daha hızlı çözüme kavuşmuş olacaksınız.

7. İnsan Kaynakları Şirketine Güven Duymak

Bu konuda sevdiğim bir kaç ünlü sözü yazmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

• “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim.” Robert Bosch
• “Karakter, Yaradanın ve Meleklerin bizi nasıl bildiğidir, itibar ise insanların bizim hakkımızda ne düşündüğüdür.” Thomas Pahine
• “Karakterinize itibarınızdan çok daha önem verin; çünkü karakteriniz, aslında ne iseniz o’dur. Oysa itibarınız başkaları sizi ne sanıyorsa o’dur.” John Wooden
• “Benim bir kuru itibardan başka neyim var bu dünyada kaybedecek?” Necati Cumalı

Teşekkürler…
Savaş DOĞAN