Kariyer Dergi Haziran 2016 Röportajı

Kariyer Dergi Haziran 2016 Sayısında Genel Müdürümüz Savaş Doğan, Bilişim İnsan Kaynakları ile ilgili  verdiği röportajın sayfası aşağıdadır.

Kariyer Dergi’nin Haziran 2016 Sayısına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Savaş Doğan Röportaj-2016

Savaş Doğan Röportaj-2016

Gönderdiğimiz röportaj sorularının tamamı aşağıdaki gibidir.

–          Bilişim pozisyonlarında işe alım yapmanın diğer sektör ve pozisyonlara göre temel farklılıkları nelerdir?

Bilişim sektörü çalışanlarının bir çoğu hem çok teknik hem de asosyal kişilerdir. Dolayısıyla ilk önce diğer sektörlerde ve pozisyonlarda çalışanlardan farklı bir profil olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir. Karşınızda gününün yaklaşık 10-15 saatini internette geçiren ve bilişimdeki son yenilikleri anlık takip eden bir aday olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca bir çok kişinin yapamayacağı bir işi yapabildiğinden dolayı haklı ya da abartılı ego sahibi olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Ayrıca tamamen teknik kişiler olduğu için, mülakatlarda adaylar ağırlıklı olarak teknik konuşmak isterler. Dolayısıyla, diğer sektör ve pozisyonlardaki adayların işe alım görüşmelerininden çok daha farklı bir metot uygulamamız lazımdır.

–          Bir İK uzmanı bilişim pozisyonu işe alımı yaparken en çok nelere dikkat etmeli?

Bence bir İK uzmanı değil, bir bilişim İK uzmanı bu pozisyonlardaki işe alımlarla ilgilenmelidir. Yani bilişim alanında uzmanlaşmış bir insan kaynağı yetkilisi. Dikey uzmanlaşma olarak düşünün. Bu sayede başvuran adayların CV’lerini doğru değerlendirme yetkinliğine de sahip olacaklardır. Bir çok İK Uzmanı arkadaşlarımız üzülerek söylüyorum ki bilişimden anlamadıkları için doğru CV değerlendirmelerini bile yapamamaktadırlar. Bilişimcilerle mülakat esnasında diğer pozisyonlardaki adaylara sorduğunuz sorulardan farklı sorular sormalısınız. Bir yanlış soruya, bir de doğru soruya örnek verirsek;

“5 Yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” Sakın SORMAYIN!
“Takip ettiğiniz yerli ve yabancı bloglar / kişiler kimlerdir?” Mutlaka SORUN!

Adaya ve pozisyona özel soru setleri hazırlamalısınız ve AYNI DİLİ konuşmalısınız.

Mülakatın amacı adaya sorular sorarak, sorularını cevaplayarak onu çözmektir. Size ve pozisyona uygunluğunu değerlendirmektir. Ancak, bilişimci adaylarda bu her zaman çok da kolay olmayabilir. Bir çok bilişimci kendini sözle ifade etmekte ciddi şekilde zorlanabilir. Burada iş size düşüyor. Kendini doğru ifade edebilmesi için doğru sorular, doğru bir ortam ve mülakat havası oluşturmalısınız.

–          İnsan Kaynakları uzmanları ve şirketler hangi noktalarda hatalar yapıyor?

Bu noktada tekrar değinmek gerekirse, İnsan Kaynakları sektöründe dikey uzmanlaşmanın önemini artık sektör çalışanları ve şirketler de kavramalıdırlar. Asıl problemin temeli buradan kaynaklanmaktadır. Çünkü bilişimci adaylar ciddi şekilde bilişimden anlamayan danışmanlık şirketleri ve/veya insan kaynakları uzmanlarından o kadar bıkmışlar ki, ciddi bir ön yargı da haklı olarak oluşmuş durumda.

İK Uzmanı, mülakat öncesi adayla ilgili mutlaka araştırma yapmalıdır. Bilişimcilerin %80’inin sosyal medya hesapları vardır ve aktif olarak kullanmaktadırlar. En azından bu hesapları incelemelerinde fayda vardır.

Ayrıca, CV’lerdeki çelişkili veya tezat durumları da görebilmek, teknik bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir.

–          Bilişimdeki adaylar işe alım ve mülakat sırasında şirkette en çok nelere dikkat ediyor ? Bu konudaki en önemli geri bildirimleri neler oluyor?

Bilişimci adaylar öncelikle kendisiyle aynı dili konuşup, konuşmadıklarına bakarlar. Eğer karşılarında düz bir İK’cı varsa, bir an önce mülakatın bitmesini ister ve görüşmeye geldiği şirket hakkında iyi şeyler düşünmez. Adaylar, soru-cevap şeklinde geçen mülakatlardan çok, sohbet havasında geçen mülakatları daha samimi bulmaktadırlar. Yine bilişimci adayların en çok dikkat ettikleri hususlardan bir tanesi de işe alım süreçleri. Bu süreçlere şirketler de dikkat etmelidir. Ne kadar hızlı ve çevik olursa, her iki taraf için de olumlu olacaktır.

–          Bilişim pozisyonlarında en çok hangi alanlarda işe alım yapılıyor? Türkiye’de bu konudaki yetenek kaynağını nasıl buluyorsunuz?

Ülkemizde en çok aranan bilişim pozisyonu hiç şüphesiz Yazılım Uzmanıdır. Tabi bu pozisyon da kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılmaktadır. Örneğin PHP Yazılım Uzmanı, .NET Yazılım Uzmanı, Front-End Yazılım Uzmanı, Java Yazılım Uzmanı Oracle PL/SQL Yazılım Uzmanı, Mobil Yazılım Uzmanı gibi. Daha sonra Yazılım Takım Lideri, Grafik Tasarımcı, Sistem Uzmanı, Proje Yöneticisi, Teknik Satış Uzmanı, Destek Uzmanı, Veritabanı Yöneticisi, CTO gibi pozisyonları sayabiliriz.

Bu kaynaklara ulaşıp, aday ile şirketleri doğru eşleştirmek adına bizler, şirket web sayfamızdaki açık pozisyonlara gelen başvurulardan, kariyer sitelerinden, sosyal medyadan ve şirketimizin özel geliştirmiş olduğu bir programdan yararlanmaktayız. Bilişim sektöründe yetenek avcılığı dar bir alandır. Maalesef ki alttan yetişen yeteri kadar bilişimci olmadı için, gittikçe de zorlaşacaktır. Üniversitelerden mezun olan arkadaşlarımızın bir çoğu ne yazık ki görev verilecek düzeyin çok çok altında kalmaktadırlar.

–          Bilişim çalışanlarının bağlılığını artırmak için şirketler neler yapmalı ve nasıl bir stratejiyi benimsemeli?

Biz BTOS olarak, şirket web sayfamızın blog kısmında bu ve benzeri sorularla ilgili detaylı yazılar yazmaya devam ediyoruz. Bilişimci çalışanların neden sizi tercih etmeleri ve uzun soluklu çalışabileceklerini aşağıdaki 10 maddede özetleyebiliriz.

1. Hayallerindeki projeyi verirseniz.
2. Daha yetkin çalışma arkadaşlarından oluşan bir takım oluşturursanız.
3. Daha iyi ücretler, primler, yan haklar, sosyal imkanlar, etkinlikler, kişisel gelişim imkanları verirseniz.
4. Kendini geliştirmesi için eğitimler ve sertifikalar almasına olanak sağlarsanız.
5. Şirket içinde herkese eşit ve adil davranırsanız.
6. Fikirlerine ve görüşlerine değer verirseniz.
7. Ofisin çalışma şartlarını mümkün olduğunca iyileştirirseniz.
8. Şirketin ya da projenin marka değerini yükseltir ve çalıştığı işle / şirketle gurur duymasını sağlarsanız.
9. Patronluk veya yöneticilik taslamak yerine, lider olursanız.
10. Projelerinde son teknolojileri kullanmaya gayret gösteriyorsanız.

Bilişimciler, yazılımcılar sizi tercih eder ve uzun soluklu çalışmaya devam ederler. Neden tercih etmezler konusunu merak edenler blog sayfamıza göz atabilirler.